ماموپلاستی چیست | بررسی عوارض عمل ماموپلاستی

زمان مطالعه ۱۰ دقیقه

۰۶ دی ۱۳۹۹

ماموپلاستی چیست | بررسی عوارض عمل ماموپلاستی

ماموپلاستی چیست ؟

این روش یک جراحی برای کاهش حجم پستان است که در آن چربی‌ها، بافت و پوست اضافه پستان‌ها برداشته می‌شود. ماموپلاستی هم برای زنان و هم برای مردانی که از بزرگ بودن پستان‌های خود رنج می‌برند، قابل انجام است. بزرگ شدن پستان باعث افتادگی آن‌ها می‌شود که زیبایی اندام را از بین می‌برد. این موضوع در بانوان بیشتر اهمیت پیدا می‌کند. در مورد روش جراحی ماموپلاستی سوالات بی‌شماری مربوط به هزینه، نحوه انجام عمل، عوارض و … وجود دارد. اگر می‌خواهید ابهامات شما در این زمینه برطرف شود، این مطلب را از دست ندهید.

آنچه در ادامه می‌خوانید:

 • ماموپلاستی چیست ؟
 • ماموپلاستی برای چه کسانی مناسب است؟
 • در چه مواردی انجام ماموپلاستی توصیه نمی‌شود؟
 • آمادگی‌های قبل عمل ماموپلاستی
 • روش انجام عمل کوچک کردن سینه
 • فرم دهی سینه در زمان جراحی
 • مراقبت‌های بعد از ماموپلاستی
 • هزینه ماموپلاستی چقدره؟
 • عوارض عمل ماموپلاستی

ماموپلاستی چیست ؟

ماموپلاستی یکی از روش‌های جراحی زیبایی است که باعث کاهش چربی‌های اضافه پستان می‌شود. البته داستان به همین‌جا ختم نمی‌شود و حتی پوست پستان هم کوچکتر می‌شود تا افتادگی و چین و چروک‌های آن به طور کامل برطرف شود. این روش جراحی با کوچک و خوش فرم کردن سینه‌ها باعث تناسب اندام می‌شود. کاهش سایز و رسیدن به اندام ایده‌ال بلافاصله بعد از عمل یکی از مزیت‌های ماموپلاستی است.

ماموپلاستی چیست؟

ماموپلاستی برای چه کسانی مناسب است؟

ماموپلاستی جراحی مورد علاقه اغلب بانوانی است که از بزرگ بودن سینه‌های خود رنج می‌برند. البته برخی از مردان هم به چنین عارضه‌ای مبتلا هستند و پستان‌هایشان بیش از حد طبیعی رشد می‌کند. بنابراین می‌توان گفت جراحی ماموپلاستی برای هر دو جنسیت کاربرد دارد. البته در عمل این بانوان هستند که خواهان انجام چنین جراحی می‌شوند. به طور کلی انجام ماموپلاستی در موارد ضرورت دارد:

 • زمانی که افزایش وزن پستان‌ها به گردن و شانه‌ها فشار وارد می‌کند؛
 • زمانی که افزایش وزن سینه‌ها باعث عرق سوزشدن در این ناحیه می‌شود؛
 • اگر بزرگ بودن پستان‌ها، بثورات مزمن و یا تحریک پوستی را به دنبال دارد؛
 • اگر در زمان قرار دادن و پوشاندن کامل پستان‌ها در داخل لباس و سوتین دچار مشکل هستید؛
 • در نهایت اگر بزرگ بودن سینه‌ها باعث کاهش اعتماد به نفس‌تان می‌شود انجام این جراحی برایتان لازم است.

در چه مواردی انجام ماموپلاستی توصیه نمی‌شود؟

طبق گفته دکتر عزت الله حق گذار فوق تخصص جراحی زیبایی و پلاستیک، تمامی کسانی که قصد انجام این جراحی را دارند، ابتدا باید توسط جراح معاینه شوند. نداشتن بیماری‌های خاص مثل دیابت شدید و مشکلات قلبی یکی از شرایط انجام جراحی ماموپلاستی است.

اگر به استعمال دخانیات اعتیاد دارید، باید حداقل از دو هفته قبل از جراحی با دود خداحافظی کنید. همچنین تا دو ماه بعد از جراحی هم سیگار را کنار بگذارید تا زخم ناشی از جراحی سریع‌تر بهبود یابد.

اگر در دوره نوجوانی قرار دارید، بهتر است عمل خود را به بعدا موکول کنید. در صورت رشد پستان‌ها ممکن است مجددا به عمل جراحی دوم هم نیاز پیدا کنید.

اگر تاکنون تجربه زایمان نداشته‌اید و قصد بارداری دارید، جراحی کوچک کردن پستان را به بعد از دوره شیردهی موکول کنید. همچنین اگر اضافه وزن بالایی دارید، بهتر است مقداری از وزن خود را کم کنید و سپس برای انجام این جراحی آماده شوید.

اگر یکبار تجربه عمل ماموپلاستی را داشته‌اید، انجام مجدد آن هیچ مشکلی را ایجاد نمی‌کند و می‌توانید مجددا برای آن اقدام کنید.

به جز موارد گفته شده، موانع دیگری برای انجام جراحی ماموپلاستی وجود ندارد و البته باید قبل از جراحی مشاوره‌های لازم را هم از جراح دریافت کنید.

ماموپلاستی چیست؟

آمادگی‌های قبل عمل ماموپلاستی

طبق گفته کسانی که تجربه عمل ماموپلاستی را داشته‌اند، انجام این جراحی کار سختی نیست. در ابتدا که جراح سلامت جسمانی شما را بررسی می‌کند. دکتر عزت الله حق گذار فوق تخصص جراحی زیبایی بر این نظر است که جراح باید بیماران را از نحوه انجام این جراحی و مراقبت‌های بعد از آن مطلع کند.

اندازه‌گیری سینه‌ها و تهیه تصاویر سونوگرافی از آن‌ها برای تشکیل پرونده پزشکی لازم است. در واقع جراح با این تصاویر ذهنیت بهتری نسبت به بافت سینه‌های بیمار پیدا می‌کند. نحوه انجام این جراحی هم با بیهوشی کامل یا بیهوشی عمومی انجام می‌شود.

مدت زمان بستری شدن در بیمارستان هم تنها یک شب است که بعد از آن از بیمارستان مرخص شده و می‌توانید در منزل استراحت کنید. در واقع ماموپلاستی یک جراحی سرپایی محسوب می‌شود که خطری را به دنبال ندارد.

روش انجام عمل کوچک کردن سینه

میزان تخصص و تجربه جراح در انجام عمل ماموپلاستی نقش مهمی را در نتیجه عمل ایفا می‌کند. جراح هر چقدر در کار خود مهارت بیشتری داشته باشد، طبیعتا نتیجه کار رضایت‌بخش‌تر خواهد بود. از سوی دیگر زمان جراحی کاهش می‌یابد و بیمار هم بعد از جراحی درد کمتری را احساس می‌کند. همچنین دوران نقاهت تا حد زیادی کاهش می‌یابد.

به طور کلی جراحان ماموپلاستی برای انجام این جراحی به صورت زیر عمل می‌کنند:

ابتدا بر روی پوست سینه‌ها برش ایجاد می‌کنند. از لیپوساکشن برای از بین بردن چربی‌های اضافه استفاده می‌شود. سپس جراح پوست اضافه پستان را هم برش می‌دهد و بعد از تغییر شکل پستان، پوست را در جای خود بخیه می‌زند.

ماموپلاستی چیست؟

فرم دهی سینه در زمان جراحی

دکتر عزت الله حق گذار فوق تخصص جراحی زیبایی و پلاستیک معتقد است که جراح باید نسبت به زمان قرار دادن پوست سینه و قسمت آرئول بر روی آن، حساسیت زیادی را به خرج دهد. قرینه بودن و شباهت دو سینه به هم نکته‌ای است که شاید برخی از جراحان نسبت به آن بی‌توجه باشند. از سوی دیگر سینه‌ها باید از حالت افتادگی خارج شوند. فرم‌دهی به سینه برای بالا ماندن از دیگر جزئیات مهم در حین جراحی ماموپلاستی است.

مراقبت‌های بعد از ماموپلاستی

بعد از انجام این عمل، جراح برای شما داروهای آنتی‌بیوتیک و مسکن تجویز می‌کند که باید در ساعات مشخص مصرف کنید. تا مدت ۲ هفته استراحت مطلق داشته باشید. بعد از این می‌توانید کارهای شخصی و سبک روزانه را انجام دهید. البته همچنان باید مراقب خود باشید و از انجام فعالیت‌های سنگین و ورزش خودداری کنید.

بعد از گذشت دو ماه به طور کامل بهبود پیدا می‌کنید و می‌توانید به رویه عادی زندگی برگردید. تا مدت شش ماه بعد از ماموپلاستی از سوتین‌های فنری استفاده کنید.

هزینه ماموپلاستی چقدره؟

هزینه عمل جراحی ماموپلاستی به شرایط شما و میزان بزرگ بودن سینه‌ها بستگی دارد. البته فراموش نکنید متخصص یا فوق تخصص بودن جراح هم می‌تواند عامل تعیین کننده‌ای در میزان هزینه جراحی ماموپلاستی باشد. به هر حال جراحان فوق تخصص به دلیل داشتن مهارت بیشتر در انجام این جراحی، نتایج بهتری را برایتان به همراه دارند.

ماموپلاستی چیست؟

عوارض عمل ماموپلاستی

طبق گفته کسانی که تجربه عمل ماموپلاستی را پشت سر گذاشته‌اند، این جراحی هیچ‌گونه خطر یا عارضه‌ای را به دنبال ندارد. خونریزی و زخم بعد از هر جراحی طبیعی است که البته جراح آن را کنترل می‌کند. برای جلوگیری از عفونت جراح برای شما داروهای آنتی‌بیوتیک تجویز می‌کند. همچنین برای تسکین درد بلافاصله بعد از جراحی هم می‌توانید داروی مسکن مصرف کنید.

بعد از سه روز همه چیز به حالت نرمال برمی‌گردد و البته شما باید تا مدت ۲ هفته استراحت کامل داشته باشید.

نظری برای این مقاله ثبت نشده است !

نظر خود را ثبت کنید