لیفت صورت چیست | ماندگاری جراحی لیفت صورت چقدره؟

زمان مطالعه ۱۱ دقیقه

۰۶ دی ۱۳۹۹

لیفت صورت چیست | ماندگاری جراحی لیفت صورت چقدره؟

لیفت صورت چیست ؟ لیفت صورت نوعی عمل جراحی غیرتهاجمی صورت است که در آن پوست کشیده می‌شود. این جراحی باعث از بین بردن چین و چروک‌های صورت می‌شود. هدف اصلی از انجام این کار ایجاد ظاهری جوان‌تر و زیباتر است. جراحی که لیفت صورت را انجام می‌دهد، پوست اضافه را کشیده و باعث شفافیت در آن می‌شود. اگر قصد انجام لیفت صورت را دارید، احتمالا سوالات زیادی در مورد این روش در ذهن‌تان عبور می‌کند. در ادامه بیشتر به توضیح این روش می‌پردازیم.

آنچه در ادامه می‌خوانید:

 • لیفت صورت چیست؟
 • نحوه انجام جراحی لیفت صورت
 • انواع لیفت صورت برای جوانسازی
 • لیفت آندوسکوپیک بخش میانی صورت
 • مینی لیفت صورت
 • لیفت کامل صورت
 • میزان ماندگاری لیفت صورت چقدر است؟
 • با لیفت صورت چند سال جوان‌تر می‌شویم؟
 • مزیت جراحی لیفت صورت چیست؟
 • هزینه لیفت صورت چقدره؟
 • برای افزایش ماندگاری لیفت صورت چکار کنیم؟

لیفت صورت چیست؟

با گذشت زمان و افزایش سن، پوست خاصیت کششی خود را از دست می‌دهد. کلاژن نوعی پروتئین موجود در پوست است که باعث حفظ جوانی پوست می‌شود. وقتی سن افزایش می‌یابد میزان کلاژن پوست کمتر می‌شود. اشعه UV نور خورشید هم بر روی پوست تاثیر منفی می‌گذارد و سطح کلاژن پوست را کاهش می‌دهد.

چین و چروک‌های اطراف دهان و بینی، آویزان شدن پوست قسمت فک، چروک‌های پنجه کلاغی اطراف چشم و چروک پیشانی در نتیجه پیر شدن پوست اتفاق می‌افتد. خوب با این حساب باید پوست کشیده شود تا مثل گذشته حالت صاف و شفاف داشته باشد.

لیفت صورت به همین منظور انجام می‌شود. البته این لیفت برای ناحیه گردن هم کاربرد دارد تا پوست صورت را کشیده‌تر و زیباتر کند.

نحوه انجام جراحی لیفت صورت

لیفت صورت تنها به کشیدن پوست کمک نمی‌کند. بلکه باعث سفت شدن بافت‌های زیرین پوست هم می‌شود. به همین دلیل جوانسازی پوست را به همراه دارد. جراحان زیبایی این روش را به صورت سرپایی انجام می‌دهند. البته برای اینکه در طی انجام این جراحی، فرد هیچ دردی را احساس نکند، جراح از بی‌حسی موضعی و داروی آرامبخش استفاده می‌کند.

بیهوشی عمومی تنها در مواردی انجام می‌شود که میزان نیاز بیمار به لیفت بیش از حد باشد و جراح نتواند در مدت کوتاه این جراحی سرپایی را انجام دهد. به طور کلی جراحی لیفت صورت بین ۲ تا ۵ ساعت طول می‌کشد که البته به میزان نیاز فرد هم بستگی دارد.

جراحی لیفت صورت با ایجاد یک برش کوچک در سمت گوش‌ها انجام می‌شود. سپس پوست صورت به سمت ناحیه گوش کشیده می‌شود. برای اینکه این روش بهتر انجام شود، پوست از عضلات و چربی‌های عمیق صورت جدا و بعد پوست اضافه برداشت می‌شود. در نهایت برش‌ها با نخ‌های جراحی قابل جذب، بخیه می‌شوند.

لیفت صورت

انواع لیفت صورت برای جوانسازی

جراحی لیفت انواع مختلفی دارد که براساس نیاز شما بری جوانسازی یکی از آن‌ها انتخاب می‌شود. مهم‌ترین انواع لیفت صورت عبارتند از:

۱- لیفت آندوسکوپیک بخش میانی صورت

این جراحی لیفت که به آن لیفت ضدجاذبه هم گفته می‌شود برای قسمت میانی صورت (زیر پلک تا بالای دهان) کاربرد دارد. البته در این روش پوست ناحیه پیشانی، غبغب، گردن و … به حالت خود باقی می ماند. اگر فقط ناحیه میانی صورت پیر و چروک شده باشد، لیفت آندوسکوپیک بهترین روش است.

۲- مینی لیفت صورت

نوع دیگری از جراحی لیفت صورت است که به آن S لیفت هم می‌گویند. در این روش دو سوم از صورت (از پایین بینی تا ناحیه گردن) لیفت می‌شود. بنابراین گونه، بینی و پیشانی لیفت نمی‌شود. این روش هم برحسب نیاز صورت و ناحیه‌ای که چروک‌شده است، انتخاب می‌شود.

۳- لیفت کامل صورت

اگر بخواهید کل ناحیه صورت را لیفت کنید، باید به سراغ لیفت کامل بروید. در این روش کل ناحیه پیشانی، پلک‌ها، زیر چشم، دهان، فک و گردن لیفت می‌شود. طبیعتا این روش تاثیر بیشتری بر روی زیباسازی صورت دارد. بهترین روش لیفت صورت باید به صورت کامل انجام شود.

لیفت صورت

میزان ماندگاری لیفت صورت چقدر است؟

طبق نظر دکتر عزت الله حق گذار فوق تخصص جراحی زیبایی و پلاستیک لیفت صورت یکی از بهترین روش‌های جوانسازی پوست است. در این روش پوست صورت و بافت عمیق گردن سفت می‌شود. در عین حال پوست اضافه‌ای که باعث ایجاد چین و چروک شده است، از بین می‌رود.

مدت زمانی که طول می‌کشد تا دوباره چین و چروک‌ها در پوست ایجاد شوند، به مراقبت بیمار بستگی دارد. اما این روش بین ۲ تا ۱۰ سال دوام دارد. اشعه مضر آفتاب، کاهش هورمون‌های زنانه، تغذیه نادرست، استرس و استفاده بیش از حد مواد آرایشی باعث پیری و بازگشت چین و چروک‌ها می‌شود. هر چقدر که در مراقبت از پوست حساس‌تر باشید، مدت دوام آن طولانی‌تر می‌شود.

با لیفت صورت چند سال جوان‌تر می‌شویم؟

پوست صورت مهم‌ترین قسمتی است که سن شما را برملا می‌کند. حتی چاقی، لاغری و یا ظرافت صورت نمی‌تواند دلیلی برای جوان بودن باشد. پوست مثل یک زمینه سرتاسر چهره را تحت تاثیر قرار می‌دهد. حتی اگر تمامی اجزاء صورت زیبا باشد، اما پوست پیر و چروکیده شود، خیلی پیرتر از سن‌تان به نظر می‌رسید.

تاثیر جراحی لیفت صورت بر روی جوانسازی به میزان چین و چروک‌ها و سن کنونی شما بستگی دارد. البته اضافه کنیم در لیفت صورت چین و چروک‌ها به طور کامل از بین می‌رود. یعنی اگر میزان چین و چروک بیش از حد باشد به همان اندازه چین و چروک‌های خفیف قابل درمان است. یک نکته مهم در ماندگاری لیفت صورت، میزان مهارت جراح است.

طبق گفته دکتر عزت الله حق گذار فوق تخصص جراحی زیبایی و پلاستیک، نوع تکنیکی هم که برای لیفت صورت انجام می‌دهید، در مدت ماندگاری تاثیر دارد. برای مثال لیفت آندوسکوپیک بخش میانی صورت تا ۱۰ سال دوام دارد.

لیفت صورت

مزیت جراحی لیفت صورت چیست؟

روش‌های زیادی برای برای جوانسازی و رفع چین و چروک وجود دارد. از جمله روش بوتاکس است که در آن با تزریق یک ماده و غیرفعال کردن موقتی عضلات صورت، چین و چروک‌ها از بین می‌روند. روش دیگر تزریق فیلر به برخی از نواحی صورت مثل گونه، فک، لب و پیشانی است. خوب در این روش هم صورت چاق‌تر دیده می‌شود و البته یک روش موقتی است.

امادر روش لیفت صورت اگرچه موقتی محسوب می‌شود، اما حداکثر تا مدت ۱۰ سال دوام دارد. بنابراین نسبت به سایر روش‌ها ماندگاری بیشتری دارد. به طور کلی مزیت انجام این روش عبارتند از:

 • درمان افتادگی پوست و سفت کردن آن
 • از بین بردن خطوط اطراف فک
 • از بین بردن خط لبخند در زمان خندیدن
 • از بین بردن چین‌و چروک‌های پنجه کلاغی در اطراف چشم‌ها
 • رفع چروک پیشانی حتی زمانی که ابروها را به سمت بالا می‌برید.
 • ایجاد فاصله بیشتر بین چشم‌ها و ابروها.

هزینه لیفت صورت چقدره؟

همان‌طور که گفتیم سه روش برای لیفت صورت شامل مینی لیفت، لیفت ضدجاذبه و لیفت کامل انجام می‌شود. براساس روشی که برای جراحی صورت انتخاب می‌کنید، هزینه لیفت صورت تعیین می‌شود. از سوی دیگر میزان تجربه و سوابق کاری جراح زیبایی هم می‌تواند عاملی برای تعیین دستمزد باشد. به هر حال متخصصی که در کار خود حرفه‌ای تر عمل می‌کند، دستمزد بالاتری هم دارد.

برای اطلاع از هزینه لیفت صورت ابتدا باید با جراح موردنظر خود دیدار کنید. بعد از یک جلسه مشاوره هزینه هم برای شما مشخص می‌شود.

لیفت صورت

برای افزایش ماندگاری لیفت صورت چکار کنیم؟

همان‌طور که در متن اشاره کردیم، مراقبت‌هایی که از پوست باید انجام دهید، بعد از لیفت هم نیاز دارید. این مراقبت‌ها عبارتند از:

 • استفاده از کرم ضدآفتاب زمان خارج شدن از منزل
 • استفاده از کرم‌های آبرسان برای جوان ماندن پوست
 • هیدراته کردن بدن با مصرف ۷ لیوان آب در طی روز
 • شستشوی صورت در زمان خواب برای پاک کردن مواد آرایشی
 • مصرف سبزیجات و میوه‌ها برای تأمین ویتامین‌های موردنیاز پوست
 • مصرف دخانیات را متوقف کنید. زیرا دود باعث پیری زودرس و بازگشت چین و چروک‌ها می‌شود.

در پایان

اگر در انتخاب روش لیفت صورت مردد هستید، دکتر عزت الله حق گذار فوق تخصص جراحی زیبایی و پلاستیک می‌تواند در زمینه انجام روش درست لیفت صورت مشاوره‌های لازم را ارائه دهد.

نظری برای این مقاله ثبت نشده است !

نظر خود را ثبت کنید