جراحی بینی و همه آنچه که باید در مورد آن بدانید | هزینه +عوارض

زمان مطالعه ۱۱ دقیقه

۲۵ آذر ۱۳۹۹

جراحی بینی و همه آنچه که باید در مورد آن بدانید | هزینه +عوارض

جراحی بینی یا رینوپلاستی که این روزها به یکی از رایج‌ترین عمل‌های زیبایی تبدیل شده است، به تغییر شکل و برطرف کردن مشکلات بینی گفته می‌شود. این عمل جراحی علاوه بر اینکه باعث زیبایی و تغییر مثبت چهره می‌شود، در بهبود وضعیت تنفس و حتی صحبت کردن هم تاثیر دارد. اگر می‌خواهید در مورد نحوه انجام جراحی بینی، هزینه‌های آن، عوارض احتمالی و … بیشتر بدانید، تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

آنچه در ادامه می‌خوانید:

 • جراحی بینی چطوری انجام میشه؟
 • جراحی بینی های استخوانی
 • جراحی بینی های گوشتی
 • جراحی بینی های گوشتی ـ استخوانی
 • هزینه جراحی بینی چقدره؟
 • برگشت پذیری بینی گوشتی
 • عوارض جراحی بینی
 • جراحی بینی چقدر طول می‌کشد؟
 • مدت زمان بهبودی جراحی بینی چقدره؟
 • مراقبت‌های بعد از جراحی بینی

جراحی بینی چطوری انجام میشه؟

جراحی بینی به نوع بینی شما بستگی دارد. به طور کلی سه نوع بینی گوشتی، استخوانی و گوشتی ـ استخوانی وجود دارد. برای عمل رینوپلاستی در هر یک از این بینی‌ها، بهترین جراح بینی در تهران به شکل متفاوتی عمل می‌کند. به این صورت که:

۱- جراحی بینی های استخوانی

شکل ظاهری بینی‌های استخوانی برآمده است و در اصطلاح عامیانه دماغ «قوز» دارد. طبق گفته دکتر عزت الله حق گذار فوق تخصص جراحی زیبایی و پلاستیک، برای جراحی این نوع از بینی‌ها، فقط استخوان یا همان تیغه بینی تراشیده می‌شود. در برخی از افراد که تیغه بینی پهن است، جراح با تراشیدن، تیغه بینی را نازک می‌کند.

در نهایت پوست و نوک بینی روی تیغه را می‌گیرد و سپس جراح،‌ پره‌های بینی را بخیه می‌زند. این نوع جراحی زمانی است که نوک بینی یا همان قسمت غضروف حالت نرمال داشته باشد.

جراحی بینی

۲- جراحی بینی های گوشتی

نوع دیگری از بینی‌ها به عنوان بینی گوشتی شناخته شده‌اند که فقط ناحیه نوک آن‌ها یا همان غضروف بیش از حد بزرگ است. به طوری که تناسبی با سایر اجزای صورت ندارد. در این صورت دکتر خوب برای عمل بینی باید بتواند غضروف را به نحوی برش دهد و جدا کند که بینی کوچک شود. تیغه بینی در افرادی که بینی‌های گوشتی دارند، گاهی به تراش بسیار کمی هم نیاز دارند. البته تراش تیغه بینی آن‌ها فقط برای زیباسازی است و به اندازه بینی‌های استخوانی نیست.

۳- جراحی بینی های گوشتی ـ استخوانی

این نوع از بینی‌ها نسبت به بینی‌های گوشتی و بینی‌های استخوانی بزرگتر هستند. تیغه بینی بیش از حد برآمده شده و قسمت غضروف هم هیچ تناسبی با سایر اجزا صورت ندارد. طبق گفته‌های دکتر عزت الله حق گذار فوق تخصص جراحی زیبایی و پلاستیک، برای جراحی این نوع از بینی‌ها باید هر دو روش تراش تیغه بینی و خارج کردن غضروف‌های اضافه انجام شود.

هزینه جراحی بینی چقدره؟

قیمت جراحی بینی به نوع بینی بستگی دارد. در بینی‌های گوشتی ـ استخوانی جراح باید مدت زمان بیشتری را صرف جراحی کند. به هر حال باید بینی از هر دو زاویه (تیغه و نوک بینی) درست شود. بنابراین دقت و تخصص بیشتری را می‌طلبد. همچنین جراح باید به نحوی عمل جراحی بینی را انجام دهد که سوراخ‌های بینی به یک اندازه و قرینه باشند.

تمامی این عوامل در تعیین هزینه جراحی بینی تاثیرگذار است. ممکن است یک کلینیک با قیمت‌های ارزان شما را برای جراحی ترغیب کند. اما آیا تضمینی در مورد رعایت استانداردهای جراحی بینی وجود دارد؟ بخش مهمی از این جراحی به سلامت بیمار و قدرت نفس کشیدن، صحبت کردن، خوابیدن بی‌صدا و بوکشیدن مربوط می‌شود.

یک دکتر خوب برای عمل بینی باید بتواند برحسب معیارهای زیبایی و استانداردهای سلامتی جراحی بینی را به بهترین شکل انجام دهد. در این صورت پرداخت هزینه جراحی بینی برای چنین جراحانی باید مطابق با میزان تجربه و تخصص‌شان باشد.

هزینه جراحی بینی

برگشت پذیری بینی گوشتی

برخی از افرادی که بینی گوشتی دارند، از بازگشت بینی به حالت اول نگران هستند. به همین دلیل اقدام به جراحی نمی‌کنند. طبق تحقیقات علمی، گوش و نوک بینی که از غضروف تشکیل شده‌اند، تا آخر عمر رشد می‌کنند. این موضوع حتی در مورد بینی‌های عمل شده هم صدق می‌کند.

اما از آنجایی که طی جراحی بینی گوشتی بخشی زیادی از غضروف‌های اضافه برداشته می‌شود، امکان رشد آن وجود ندارد. فقط رشد در قسمت‌های باقی مانده غضروف وجود دارد که کم و تدریجی است و بنابراین جای نگرانی وجود ندارد. در همین رابطه دکتر عزت الله حق گذار توضیح می‌دهد که یکی از عوامل برگشت پذیری بینی گوشتی در برخی از بیماران، انجام نادرست جراحی است.

جراح باید بداند کدام بخش غضروف بینی و به چه اندازه از آن را بردارد. پس با این حساب اگر جراحی بینی گوشتی توسط یک فرد متخصص و کاربلد انجام شود، جای نگرانی نیست.

برگشت پذیری بینی

عوارض جراحی بینی

جراحی بینی عوارض و خطری را به دنبال ندارد. خون‌ریزی در زمان هر جراحی یک امر طبیعی است که البته با توصیه‌های جراح بینی می‌توان آن را کنترل کرد. عدم مصرف دخانیات از ۲ هفته قبل از جراحی و خودداری از مصرف داروهای مسکن از جمله قرص آی‌اس‌آی و پروفن مانع از خونریزی شدید در زمان جراحی می‌شود.

یکی دیگر از عوارض جراحی بینی کبودی زیر چشم است که بعد از یک هفته تا ده روز برطرف می‌شود. کبودی زیر چشم بعد از جراحی به دلیل نشت خون از موی‌رگ‌ها به سطح پوست ایجاد می‌شود. البته با کمپرس آب سرد می‌توان آن را کنترل کرد.

در جدیدترین روش‌های جراحی بینی برای بخیه زدن از نخ‌های مخصوص جراحی استفاده می‌شود. بنابراین هیچ ردی از بخیه در کناره‌های پره بینی باقی نمی‌ماند.

جراحی بینی چقدر طول می‌کشد؟

عمل رینوپلاستی یک جراحی سرپائی است و به بستری شدن نیازی ندارد. یک دکتر خوب برای عمل بینی می‌تواند کارش را طی حداکثر ۳ ساعت انجام دهد. بعد از جراحی شما به مدت چند ساعت در کلینیک می‌مانید تا هوشیاری خود را بدست آورید. سپس می‌توانید به منزل برگردید.

مدت زمان بهبودی جراحی بینی چقدره؟

بعد از یک هفته شما می‌توانید برای خراج کردن آتل به کلینیک مراجعه کنید. بینی جدید بعد از نهایتا ۲ هفته به طور کامل بهبود می‌یابد و بنابراین می‌توانید به فعالیت‌های روزانه (البته سبک) بپردازید. اگر شاغل هستید بعد از این می‌توانید به سر کار بروید. البته باید تا مدت بهبودی کامل، جای زخم و بخیه را مدام با پمادهای آنتی‌بیوتیک نرم کنید. از قطره‌های آبکی مثل سرم شستشوی بینی هم به مدت ۲ ماه داخل بینی بریزید تا راه تنفس بسته نشود.

بهبودی جراحی بینی

مراقبت‌های بعد از جراحی بینی

طبق گفته‌های دکتر عزت الله حق گذار بهترین جراح بینی در تهران بعد از جراحی بینی باید این توصیه‌ها را مدنظر داشته باشید:

 • به مدت ۱۲ ساعت بعد از جراحی از خوردن و نوشیدن غذا خودداری کنید.
 • تا چند روز بعد از عمل به دلیل بیهوشی ممکن است حافظه مختل شود. بنابراین در انجام برخی کارها مثل رانندگی کمی محتاط باشید و یا حداقل تا مدتی از رانندگی خودداری کنید.
 • داروهای تجویزشده پزشک را که برای جلوگیری از سرماخوردگی و عفونت است، به موقع مصرف کنید.
 • از خوابیدن در مقابل وسایل سرمایشی مثل کولر خودداری کنید.
 • بعد از جراحی هم باید حداقل برای مدت ۲ هفته با سیگار کشیدن خداحافظی کنید تا زخم سریع‌تر بهبود یابد.
 • تا مدت ۲ هفته از خوردن غذاهای سفت و جویدنی خودداری کنید. طی این مدت با خوردن اسموتی، شیره گوشت و انواع سوپ بدن را تقویت کنید تا زخم سریع‌تر بهبود یابد.
 • تا مدت یک هفته از فین کردن خودداری کنید. طی این مدت با دهان نفس بکشید.
 • بعد از کشیدن آتل روی بینی، ممکن است نتیجه آنطور که انتظار داشتید نباشید. دلیل آن ورم بینی است که به مرور زمان از بین می‌رود و اصلا جای نگرانی نیست. در واقع بینی بعد از حداقل دو ماه به فرم دلخواه شما می‌رسد.
 • تا مدت‌ها از انجام فعالیت‌های سنگین مثل ایروبیک، شنا، وزنه برداری خودداری کنید.
 • یبوست ممکن است به بینی تازه عمل شده آسیب برساند. بنابراین با خوردن غذاهای حاوی فیبر از این آسیب پیشگیری کنید.
 • حالت‌های احساسی صورت مثل خندیدن بیش از حد باعث خونریزی می‌شود. بنابراین از این حالت خودداری کنید.
 • برای شستشوی دندان‌ها از مسواک‌های کوچک بچگانه با برچسب Saft استفاده کنید.

در پایان

دکتر عزت الله حق گذار فوق تخصص جراحی زیبایی و پلاستیک هستند که با توجه به سابقه کاری درخشان و داشتن تجربه کافی می‌تواند انتخاب خوبی برای سلیقه‌های سخت پسند باشد. ایشان ضمن اطلاع کامل از نوع بینی و بررسی ساختار آن، اقدام به جراحی می‌کنند.

نظری برای این مقاله ثبت نشده است !

نظر خود را ثبت کنید