ابدومینوپلاستی چیست‌؟ | دغدغه های بیماران

زمان مطالعه ۱۰ دقیقه

۲۶ آذر ۱۳۹۹

ابدومینوپلاستی چیست‌؟ | دغدغه های بیماران

ابدومینوپلاستی چیست‌ ؟

این روش برای تخت کردن شکم انجام می‌شود. شکم تخت یکی از معیارهای زیبایی اندام است. اگر بخواهید شکمی زیبا و متناسب داشته باشید به تمرینات سخت ورزشی، رژیم غذایی استاندارد و زمان طولانی نیاز دارید. در واقع سلول‌های چربی در ناحیه شکم به راحتی شکسته و حذف نمی‌شوند. به همین دلیل است که بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند یک راه ساده‌تر و سریع‌تر را انتخاب کنند. ابدومینوپلاستی روشی است که در مدت زمان کوتاه باعث تخت شدن شکم می‌شود.

آنچه در ادامه می‌خوانید:

 • ابدومینوپلاستی چیست‌؟
 • نتیجه عمل ابدومینوپلاستی چیست؟
 • چه کسانی می‌توانند ابدومینوپلاستی را انجام دهند؟
 • چه کسانی نمی‌توانند ابدومینوپلاستی را انجام دهند؟
 • جراحی ابدومینوپلاستی چطوری انجام میشه؟
 • ابدومینوپلاستی کامل
 • ابدومینوپلاستی جزئی یا مینی
 • توصیه‌های لازم قبل از عمل جراحی ابدومینوپلاستی
 • آیا انجام ابدومینوپلاستی درد دارد؟
 • عوارض احتمالی ابدومینوپلاستی چیست؟
 • مراقبت‌های لازم بعد از ابدومینوپلاستی
 • ورزش سنگین بعد از عمل ابدومینوپلاستی

ابدومینوپلاستی چیست‌؟

ابدومینوپلاستی روشی است که با آن می‌توانید چربی‌های اضافه شکم را از بین ببرید. این همان هدفی است که حتی در رژیم‌های غذایی سخت و یا ورزش طولانی مدت هم بدست نمی‌آید. ابدومینوپلاستی نوعی جراحی غیرتهامی برای برداشتن چربی‌ها و پوست اضافه شکم است. در عین حال جراح عضلات دیواره شکم را سفت می‌کند. برخی ابدومینوپلاستی را با لیپوساکشن اشتباه می‌گیرند. اگرچه می‌تواند همراه با لیپوساکشن برای تخت کردن شکم انجام شود. اما این روش با لیپوساکشن تفاوت دارد.

ابدومینوپلاستی چیست‌؟

نتیجه عمل ابدومینوپلاستی چیست؟

این روش برای تخت کردن شکم در مدت زمان کوتاه کاربرد دارد. به هر حال شکم عضوی است که به راحتی لاغر نمی‌شود. از سوی دیگر اگر بخواهید با کاهش وزن شدید شکم را تخت کنید، صورت و سایر اندام‌های بدن زیبایی خود را از دست می‌دهند. به هر حال پُر بودن اندام‌هایی مثل سینه و باسن، برای بانوان و ناحیه شانه و بازوها برای مردان نشانه زیبایی است. اما وقتی راهی وجود دارد، چرا اندام خود را خراب کنید و یا خود را به سختی و مشقت رژیم‌های سخت و ورزش‌های طاقت‌فرسا بیندازید؟ مهم‌ترین مزیت جراحی ابدومینوپلاستی رسیدن به اندام زیبا و ایده‌آل است.

چه کسانی می‌توانند ابدومینوپلاستی را انجام دهند؟

جنسیت عامل تعیین کننده‌ای برای انجام این جراحی زیبایی اندام نیست. هر مرد و زنی که از سلامت جسمانی برخوردارند، می‌توانند ابدومینوپلاستی را انجام دهند. زنانی که بعد از چند بارداری شکمشان شل و افتاده می‌شود، می‌توانند با ابدومینوپلاستی شکم خود را به حالت قبل از بارداری برگردانند. همچنین مردانی که بخشی از اضافه‌ وزنشان مربوط به ناحیه شکم است، می‌توانند این روش را انجام دهند.

چه کسانی نمی‌توانند ابدومینوپلاستی را انجام دهند؟

اگر هنوز تجربه بارداری را نداشته‌اید و قصد دارید در آینده بچه‌دار شوید، بهتر است این جراحی را به بعد از زایمان به تعویق بیندازید. زیرا در این جراحی عضلات عمودی شکم سفت می‌شود. اما در بارداری، عضلات مجدد جدا شده و شکم بزرگ می‌شود. اگر بیش از حد اضافه وزن دارید، این روش برای شما مناسب نیست. مگر اینکه ابتدا برای لاغری اقدام کنید. وقتی وزن به حد ایده‌ال نزدیک شد، می‌توانید این روش را هم برای تخت کردن کامل شکم انجام دهید.

ابدومینوپلاستی چیست؟

 

جراحی ابدومینوپلاستی چطوری انجام میشه؟

اولین قدم برای انجام این جراحی زیبایی، انتخاب یک جراح متخصص است. بعد از جلسه مشاوره می‌توانید یکی از روش‌های ابدومینوپلاستی را انتخاب کنید که شامل:

۱- ابدومینوپلاستی کامل

در این روش جراح، چربی‌های اضافه را از ناحیه شکم جدا کرده و سپس پوست اضافه را هم برش می‌زند. در نهایت برش ایجاد شده را بخیه می‌کند. در این جراحی شما چندین روز را در بیمارستان بستری می‌مانید تا وضعیت جسمی به حالت نرمال برگردد. مزیت این روش خلاص شدن از چربی‌های اضافه بدن برای همیشه است.

۲- ابدومینوپلاستی جزئی یا مینی

اگر چربی‌های اضافه شکم در زیر ناف باشد، جراح طی یک عمل جراحی سرپایی و دو ساعته، چربی‌ها را از این ناحیه جدا کرده و سپس برش را بخیه می‌زند. در ابدومینوپلاستی مینی میزان چربی‌ اضافه کمتر است و بنابراین پوست شکم خیلی کم برش زده می‌شود.

ابدومینوپلاستی کامل

 

توصیه‌های لازم قبل از عمل جراحی ابدومینوپلاستی

طبق گفته دکتر عزت الله حق گذار فوق تخصص جراحی زیبایی و پلاستیک، قبل از اینکه جراحی شکم ابدومینوپلاستی را انجام دهید، ابتدا باید توصیه‌های زیر را مدنظر داشته باشید:

 • اگر سیگار می‌کشید از حداقل ۲ هفته قبل از جراحی، کشیدن سیگار را ترک کنید. بعد از جراحی هم باید سیگار کشیدن را ترک کنید تا زخم سریع‌تر بهبود یابد.
 • قبل از انجام ابدومینوپلاستی به رژیم‌های سفت و سخت نیاز نیست. بلکه مثل قبلا وعده‌های غذایی متعادل و کامل را مصرف کنید. خوردن غذاهای مقوی به روند بهبودی سریع کمک زیادی می‌کند.
 • تمامی داروهایی را که توسط جراح برای بهبودی کامل تجویزی می‌شود، مصرف کنید. برخی از این داروها برای قبل از جراحی و برخی هم برای بعد از جراحی تجویز می‌شوند.
 • از دو هفته قبل از جراحی از خوردن قرص آسپرین و ایبوپروفن خودداری کنید.

 

آیا انجام ابدومینوپلاستی درد دارد؟

درد بعد از عمل ابدومینوپلاستی به دلیل ایجاد برش و بخیه است که با استراحت کامل و مصرف داروی مسکن برطرف می‌شود. این درد آنقدر زیاد نیست که مانع از تصمیم شما برای انجام عمل تخت کردن شکم شود. بعد از انجام این عمل با کمپرس آب سرد می‌توانید به تسکین سریع‌تر زخم کمک کنید.

همچنین لباس‌های گشاد و راحتی بپوشید. به طور کلی درد بعد از عمل ابدومینوپلاستی بعد از ۳ روز بهبود می‌یابد. اما درمان کامل بعد از یک ماه است که می‌توانید به کارهای عادی روزانه بپردازید.

جراحی ابدومینوپلاستی

 

عوارض احتمالی ابدومینوپلاستی چیست؟

در این روش جراحی زیبایی اندام، درد و تورم بعد از عمل کاملاً طبیعی است. به طور کلی هر عملی جراحی این دو را به همراه دارد. اما درد و تورم آنقدر نیست که بخواهید از انجامش منصرف شوید. پس جای نگرانی نیست. درد با داروهای مسکن برطرف می‌شود. تورم هم با گذشت زمان کاهش می‌یابد و شکم تخت و ایده‌آل می‌شود. کبودی هم یکی از علائم بعد از ابدومینوپلاستی است که به مرور زمان از بین می‌رود.

این روش جراحی کاملا بی‌خطر و بدون عارضه است. عوارضی مثل عفونت، خونریزی شدید زیر فلپ پوست و یا لخته شدن خون بسیار نادر است. زیرا در این روش جراحی عروق خونی مورد تهاجم قرار نمی‌گیرند و جراح فقط چربی‌ها را برمی‌دارد. هر چند نتیجه ابدومینوپلاستی تا حد زیادی به توانایی و مهارت جراح هم بستگی دارد.

مراقبت‌های لازم بعد از ابدومینوپلاستی

برای اینکه ابدومینوپلاستی سریع‌تر به نتیجه برسد، باید بعد از جراحی نکات مراقبتی را رعایت کنید. این توصیه‌ها عبارتند از:

 • برای بهبود یافتن زخم‌ها از پمادهای خاصی استفاده کنید که جراح برایتان تجویز می‌کند. سپس روی آن را با گاز استریل بپوشانید.
 • تا یک هفته بعد از جراحی از رفتن به حمام خودداری کنید.
 • بهترین وضعیت بعد از عمل در حالت نشسته و یا دراز کشیده است.
 • حداقل تا ۶ هفته بعد از جراحی ابدومینوپلاستی از انجام فعالیت‌های شدید خودداری کنید.

جراحی ابدومینوپلاستی

 

ورزش سنگین بعد از عمل ابدومینوپلاستی

برای اینکه این جراحی را با موفقیت پشت سر بگذارید طبق توصیه جراح خود تا مدت دو ماه از انجام ورزش سنگین خودداری کنید. بعد از این مدت زخم‌های جراحی به طور کامل بهبود می‌یابد. زندگی عادی شما هم بعد از یک ماه شروع می‌شود. البته به شرط اینکه از بلند کردن یا جابجا کردن اجسام سنگین تا چندین ماه خودداری کنید.

در پایان

برای انجام عمل ابدومینوپلاستی می‌توانید دکتر عزت الله حق گذار فوق تخصص جراحی زیبایی و پلاستیک را انتخاب کنید. ایشان طبق سابقه کار و جراحی‌های موفق ابدومینوپلاستی، ابتدا شرایط جسمانی شما را بررسی می‌کند. سپس برحسب نیاز اندام یکی از روش‌های این جراحی را به شما توصیه می‌کند.

نظری برای این مقاله ثبت نشده است !

نظر خود را ثبت کنید